מיגרנה סימפטומים ודרכי טיפול

פוסט 1

סובלים מכאבי ראש לעתים קרובות אבל לא בטוחים עד הסוף האם מדובר במיגרנה או בסתם כאב ראש?. המאמר הבא יעסוק במיגרנה, בהבדל המהותי בין כאב ראש רגיל למיגרנה ובתסמינים של מיגרנה.

על מיגרנה סימפטומים וההבדל בין מיגרנה לכאב ראש

הרבה אנשים נוטים להתבלבל בין השניים, אז בואו נעשה קצת סדר. במיגרנה יש גם כאב ראש אבל נוספים אליה כל מיני תסמינים נוספים שלא מופיעים בכאב ראש.

למעשה, מדובר בסוג של כאב ראש מאוד מאוד חזק בעוצמה בינונית עד קשה כאשר מלבד הכאב יש עוד תסמינים כמו הקאות, בחילות, רגישות לרעש ורגישות לאור.

לעתים, ההתקפים מתחילים עם חסר נוירולוגי כלשהוא כמו למשל הפרעה בשדה הראייה, קווי זיג זג, טשטוש ולעתים גם יש הפרעות נוספות אבל לא בהכרח.

אז איך יודעים שמדובר בוודאות במיגרנה ולא בכאב ראש חריג?

כדי לדעת בווודאות שאכן מדובר במיגרנה, יש מה שנקרא קלאסיפיקציה של המיגרנה. על מנת לאבחן מיגרנה ולבנות תכנית טיפול מתאימה, יש למלא מגוון של קריטריונים המוכיחים כי המטופל אכן סובל ממיגרנה.

את המיגרנה נהוג לחלק לשני סוגים:

  1. מיגרנה עם אאורה
  2. מיגרנה ללא אאורה

האאורה הוא בעצם אותו חסר ניורולוגי שמקדים את כאב הראש והוא מופיע בערך חצי שעה לפני כאב הראש ונמשך חצי שעה אחריו. הקריטריון החשוב ביותר למילוי קשר לפרק הזמן של המיגרנה שנחשבת לכאב ראש ממושך באופן יחסי. מיגרנה מגדירים בתור כאב ראש הנמשך בין 4-72 שעות.

דבר נוסף שעוזר לאבחנה של מיגרנה סימפטומים הוא שיופיע לפחות שניים מתוך המאפיינים הבאים:

  • הכאב צריך להיות חד צדדי- חצי ראש, פעם ימין או שמאל.
  • הכאב צריך להיות הולם – סוג של דפיקה, ממש כמו פטיש.
  • הכאב צריך להיות בדרגה של בינוני עד קשה – בדרך כלל מדובר בכאב ראש קשה המונע תפקוד יומיומי.
  • הכאב אמור להתגבר בפעילות פיזית – אנשים בזמן מיגרנה סובלים מכל תנועה שהיא, אפילו מתנועה של עיניים. עליה במדרגות, ירידה במדרגות, אפילו פעולה פשוטה כמו התכופפות יכולה לגרום להחמרה של הכאב.

בנוסף, הכאב אמור להיות מלווה בתופעות נוספות שתיארנו קודם לכן כמו בחילות או הקאות, רגישות לאור או לרעש. יש אפילו אנשים מסוימים שבזמן התקף מיגרנה סובלים מרגישות למגע ולריח.

רק אחרי שאכן מאבחנים באופן וודאי שהמטופל סובל ממיגרנה  כרונית, ניתן להתאים לו טיפול במיגרנה, רפואי ומדויק, כגון בוטוקס לכאבי ראש ועוד.

מיגרנה

לסיכום, התקף מיגרנה שלם מורכב מארבעה חלקים:

  1. פרודרום – תופעות לא ספציפיות כמו חוסר אנרגיות, עצבנות, אי שקט עייפות. יכול להימשך בין יום ליומיים
  2. אאורה – אותו חוסר נוירולוגי – פרק זמן קבוע של בין חמש לשעה כל סימפטום. מופיע רק אצל 5-10% מהסובלים ממיגרנה
  3. כאב הראש – שלב ההתקף
  4. פוסט דרום – אחרי הכאב. הכאב חולף אבל לאנשים קשה לחזור לעצמם

קראו על תרופה חדשה למיגרנה – תרופה מפתיעה ומהפכנית!

מידע נוסף שיעניין אותך

מיגרנה טיפול חדשני ללא תופעות

מיגרנה טיפול חדשני סובל/ת ממיגרנות? המיגרנה משתקת אותך בכל פעם מחדש? ניסית כל טיפול שקיים אבל שום דבר לא עוזרים? היום יש מיגרנה טיפול חדשני!

קרא עוד

צרו קשר

רחוב כתובת 5, עיר

רחוב כתובת 5, עיר

רחוב כתובת 5, עיר