מיגרנה של העין- מהם הגורמים ומהו הטיפול?

פוסט 1

מיגרנה היא מחלה נפוצה בקרה האוכלוסייה הכללית כאשר המספרים מדברים על כך שכ- 20% מאוכלוסיית הנשים בעולם יסבלו ממיגרנה בשלב כזה או אחר של חייהן. גברים לעומת זאת, גם כן סובלים ממיגרנה בשיעור ניכר אך פחות. 6% מאוכלוסיית הגברים ידווחו על הופעה של מיגרנה והסימפטומים הנוספים לתופעה. מיגרנה היא תופעה רפואית, בה חלה התרחבות של כלי הדם מה שמביא לתחושת כאב עזה. אנו מדברים על תחושת כאב עזה המלווה לא פעם בבחילות קשות והקאות, רגישות מוגברת לאור ולרעש ובין היתר לתופעה המוכרת בשם: מיגרנה של העין.

על מנת להבין טוב יותר את הגורמים לתופעה ואת דרכי הטיפול החדשות בתחום, אתם מוזמנים להמשיך לקרוא.

מהי מיגרנה או מיגרנה של העין?

המוח שלנו הוא במובנים רבים ב- 'מחשב' האנושי הפרטי של כל אחד מאתנו. זה האיבר האחראי להתנהלות הסדירה של הגוף שלנו בכל פעם מחדש. זה לא משנה אם אנחנו רעבים, צריכים ללכת לשירותים, לא אוהבים את הבוס שלנו בעבודה, הכול מנוהל באמצעות המנגנון הפלאי המתרחש אצלנו במוח.

במוח הוא למעשה קבוצה של עצבים שעטופים במסה של שרירים וכלי דם התומכים בהם. חשוב לזכור כי המערכת בנויה בדיוק באופן שמאפשר לה לתפקד כראוי. זאת אומרת, שכל תזוזה קטנה עלולה להביא לכאב ולעודד את הגוף שלנו להגן על עצמו.

מיגרנה היא תופעה בה התפקוד של גזע המוח יורד לרגע, מסיבות שעדיין לא ברורות למחקר באופן ברור. הגוף, בתור פעולת מניעה, מרחיב את כלי הדם במוח על מנת לספק אנרגיה נוספת שתחפה על היעדר התפקוד הפתאומי של גזע המוח.

השינוי שעוברים כלי הדם ומכאן גם השרירים והמערכת העצבית במוח, גם אם זה לזמן קצר עלול להביא לכאבים עזים ולהופעה של תסמינים כמו בחילות, הקאות, רגישות לרעש ועוד.

בין היתר, אצל חלק מהאוכלוסייה הסובלת ממיגרנה עלולה להתווסף תופעה נוספת אותה אנו מכנים: 'המיגרנה של העין'.

מיגרנה של העין – ההסבר

מיגרנה של העין היא למעשה תופעה נוספת המופיעה לא פעם ביחד עם הופעתה של מיגרנה או כאבי ראש ממושכים חזקים. לעיתים פשוט מדובר על הרחבה של כלי דם קטנים המצויים מאחורי גלגל העין מה שכמובן, מביא לתחושת כאב עזה ולסימפטומים נוספים כגון:

  • שיבושי ראיה שישפיעו במיוחד על עין אחת
  • עיוורון פתאומי בעין אחת או שתי העיניים
  • כאב עז בעיניים מה שיביא גם במקרים מסוימים לעצימת עיניים בלתי רצונית
  • לפתע יווצרו שטחים מתים בשדה הראיה

הופעתם של התסמינים הללו עלולה להיות מעט מבהילה. מעבר כמובן לכאב ולתחושת חוסר הנעימות, לא עם מטופלים מעידים על חשש מעיוורון ומכך שהסימפטומים לא יעברו לעולם.

כאן אנו כמובן רוצים להרגיע ולומר כי מדובר בהופעה של סימפטומים זמניים בלבד. זה לא מוריד כמובן מהעובדה כי אכן מדובר על חוויה מאוד לא נעימה שאיש לא היה רוצה לעבור באופן קבוע.

לא פעם מטופלים רבים מעידים כמובן על שיבושים משמעותיים ביכולת התפקודית שלהם בחיי היום יום מה שמעלה כמובן את הצורך של הגורמים המטפלים במציאת פתרון יעיל ואפקטיבי למניעה של סימפטומים מהסוג הזה.

 הטיפול במיגרנה של העין

טיפול במיגרנה של העין יהיה פעמים רבות דומה לאופן הטיפול במיגרנה אצל כל מטופל אחר. גם כאן, מכיוון שאנחנו מדברים על קבוצה גדולה של אנשים שעלולים לסבול ממיגרנה, אנו צריכים לנקוט משנה זהירות. לא כל תרופה שמתאימה לאדם אחד בהכרח תהיה פתרון יעיל ואפקטיבי עבור אחר.

אבל בגדול, אנחנו מחלקים את הטיפול במיגרנה של העין לשני חלקים:

  1. טיפול בזמן ההתקף: במהלך ההתקף, כאשר חשים כאב עז כנראה שהתרופה הכי טובה היא פשוט לנוח. זה נכון שרבים מאתנו חיים תחת לחץ גדול של משימות יום יומיות אותן אנו לא רוצים לדחות. אבל יש רגעים שהגוף שלנו פשוט אומר די. כמובן שבמידה ואתם נוהגים, עליכם להניח את הרכב בצד הכביש ולחכות לסיום ההתקף. שימו לב שיש לידכם מים וטלפון למקרה הצורך. ניתן לקחת תרופות שמיודעות לשיכוך כאבים אבל על פי הוראות היצרן. שכן, לקחת משככי כאבים בכמות גדולה מדי ללא סיוע רפואי של גורם מקצועי עלולה להיות מסוכנת. כמובן שבמקרה שמדובר על מקרה חריג וכואב במיוחד, יש לפנות לגורם מקצועי.
  2. טיפול מניעתי: טיפול מניעתי הוא טיפול שהאדם הפרטי לא עושה בעצמו. מדובר על טיפול הנעשה ביחד עם גורם מטפל שתפקידו הוא למצוא את הדרכים למנוע את ההתקף הבא. כאן נכנסות לרשימה מגוון תרופות מניעתיות השונות זו משו בניואנסים דקים. המטרה היא, להרפות את השרירים ולמנוע למעשה מכלי הדם להתרחב.

מכיוון שהמחקר עוד עסוק בשאלה: איך ניתן למנוע הופעה חוזרת של מיגרנה של העין, במהלך השנים התפתחה שיטה רפואית המשלבת הזרקה של בוטוקס רפואי על מנת למנוע הופעה של מיגרנה של העין.

ב- 2011 ה- FDA האמריקאי אישר את השימוש בבוטוקס רפואי ככלי יעיל ואפקטיבי למניעה של מיגרנה של העין.

השימוש בבוטוקס רפואי למניעה של מיגרנה של העין

מכיוון שמיגרנה של העין נוצרת כתוצאה של התרחבות כלי דם ושרירים מאחורי גלגל העין, אנו למעשה תמיד נחפש את החומר שירפה את השריר וישחרר את הלחץ בנקודה זו. אחת הדרכים לכך היא שימוש בבוטוקס רפואי.

בוטוקס מאז ומעולם היה חומר שתפקידו להרפות שרירים בנקודה מסוימת. שימוש בו בתעשיית האסתטיקה למעשה מאפשרת החלקה של קמטים שנוצרו כתוצאה מפעולה חוזרת ונשנית של שריר זה או אחר בפנים.

הזרקה של בוטוקס רפואי בצורה מבוקרת אכן יכולה לסייע גם במקרה של מיגרנה של העין.

 

מידע נוסף שיעניין אותך

על מיגרנה הסימפטומים וטיפול חדשני

חווים מיגרנה סימפטומים קשים? לנו הפתרונים אחת מהתלונות השכיחות בקרב מטופלים בכל העולם היא מגירנה. סימפטומים של מיגרנה יכולים להופיע בבת אחת או בהדרגה. מיגרנה

קרא עוד

על מיגרנה טיפול וגורמים

על מיגרנה טיפול למיגרנה, תסמינים וגורמים אם הגעת לעמוד שלנו, כנראה שלפחות פעם אחת ואולי גם הרבה יותר מזה, חווית תופעה לא נעימה בכלל המכונה

קרא עוד

צרו קשר

רחוב כתובת 5, עיר

רחוב כתובת 5, עיר

רחוב כתובת 5, עיר