מיגרנה של העין – מהם הגורמים ואילו טיפולים קיימים?

תוכן עניינים

מיגרנה היא מחלה נפוצה בקרה האוכלוסייה הכללית כאשר המספרים מדברים על כך שכ- 20% מאוכלוסיית הנשים בעולם יסבלו ממיגרנה בשלב כזה או אחר של חייהן. גברים לעומת זאת, גם כן סובלים ממיגרנה בשיעור ניכר אך פחות. 6% מאוכלוסיית הגברים ידווחו על הופעה של מיגרנה והסימפטומים הנוספים לתופעה. מיגרנה היא תופעה רפואית, בה חלה התרחבות של כלי הדם מה שמביא לתחושת כאב עזה. אנו מדברים על תחושת כאב עזה המלווה לא פעם בבחילות קשות והקאות, רגישות מוגברת לאור ולרעש ובין היתר לתופעה המוכרת בשם: מיגרנה של העין.

על מנת להבין טוב יותר את הגורמים לתופעה ואת דרכי הטיפול החדשות בתחום, אתם מוזמנים להמשיך לקרוא.

קווים לדמותה של המיגרנה

המוח שלנו הוא במובנים רבים ה"מחשב" האנושי הפרטי של כל אחד מאיתנו, האיבר האחראי להתנהלות הסדירה של הגוף שלנו בכל פעם מחדש. זה לא משנה אם אנחנו רעבים, צריכים ללכת לשירותים או לא אוהבים את הבוס שלנו בעבודה, הכול מנוהל באמצעות המנגנון הפלאי המתרחש אצלנו במוח. המוח הוא למעשה קבוצה של עצבים, העטופים במסה של שרירים וכלי דם התומכים בהם. חשוב לזכור כי המערכת בנויה בדיוק באופן שמאפשר לה לתפקד כראוי: זאת אומרת, שכל תזוזה קטנה עלולה להביא לכאב ולעודד את הגוף שלנו להגן על עצמו.

מיגרנה היא תופעה בה התפקוד של גזע המוח יורד לרגע, מסיבות שעדיין לא ברורות למחקר באופן ברור. הגוף, בתור פעולת מניעה, מרחיב את כלי הדם במוח על מנת לספק אנרגיה נוספת שתחפה על היעדר התפקוד הפתאומי של גזע המוח. השינויים שעוברים כלי הדם ומכאן גם השרירים והמערכת העצבית במוח, גם אם זה לזמן קצר עלול להביא לכאבים עזים ולהופעה של תסמינים כמו בחילות, הקאות, רגישות לרעש ועוד. בין היתר, אצל חלק מהאוכלוסייה הסובלת ממיגרנה עלולה להתווסף תופעה נוספת אותה אנו מכנים: 'המיגרנה של העין'.

מיגרנה של העין

מהי מיגרנה של העין?

מיגרנה של העין, המכונה גם "מיגרנה אוקלרית" (Ocular Migraine), היא למעשה תופעה נוספת המופיעה לא פעם ביחד עם הופעתה של מיגרנה או כאבי ראש ממושכים חזקים. הגורמים הנקודתיים לבעיה אינם יודעים בחלק גדול מהמקרים, כאשר לעיתים פשוט מדובר בהרחבה של כלי דם קטנים המצויים מאחורי גלגל העין. השורה התחתונה היא שהדבר מביא למספר תסמינים עיקריים:

  • שיבושי ראייה, שישפיעו במיוחד על עין אחת
  • עיוורון פתאומי, בעין אחת או שתי העיניים
  • כאב עז בעיניים, שיביא במקרים מסוימים לעצימת עיניים בלתי רצונית. הכאבים נוטים להופיע בגלגל העין או בארובת העין
  • היווצרות כתמים או שטחים מתים בשדה הראייה
  • רגישות גבוהה במיוחד לריחות, לאורות או לקולות
  • תחושה של כבדות בעיניים או בעפעפיים

הופעתם של התסמינים הללו עלולה להיות מעט מבהילה. מעבר כמובן לכאב ולתחושת חוסר הנעימות, לא עם מטופלים מעידים על חשש מעיוורון ומכך שהסימפטומים לא יעברו לעולם. התסמונת היא נדירה אמנם, אך בכוחה השלילי לגרום לעיוורון באחת העיניים או בשתיהן.

בחלק הארי של המקרים, מדובר בהופעה של סימפטומים זמניים בלבד שצפויים לחלוף תוך פרק זמן מסוים. אלא שגם אם התסמינים עוברים, כפי שקורה ברוב המקרים, זה לא מוריד כמובן מהעובדה כי אכן מדובר על חוויה מאוד לא נעימה שאיש לא היה רוצה לעבור באופן קבוע. לא פעם מטופלים רבים מעידים כמובן על שיבושים משמעותיים ביכולת התפקודית שלהם בחיי היום יום מה שמעלה כמובן את הצורך של הגורמים המטפלים במציאת פתרון יעיל ואפקטיבי למניעה של סימפטומים מהסוג הזה.

 טיפול במיגרנה של העין

טיפול במיגרנה של העין יהיה פעמים רבות דומה לאופן הטיפול במיגרנה אצל כל מטופל אחר. גם כאן, מכיוון שאנחנו מדברים על קבוצה גדולה של אנשים שעלולים לסבול ממיגרנה, אנו צריכים לנקוט משנה זהירות. לא כל תרופה שמתאימה לאדם אחד בהכרח תהיה פתרון יעיל ואפקטיבי עבור אחר.

בגדול, אנחנו מחלקים את הטיפול במיגרנה של העין לשני חלקים:

טיפול בזמן התקף

במהלך ההתקף, כאשר חשים כאב עז, נראה שהתרופה הטובה ביותר היא פשוט לנוח, גם אם רבים מאתנו חיים תחת לחץ גדול של משימות יום יומיות אותן אנו לא רוצים לדחות. יש רגעים שהגוף שלנו פשוט אומר די, ומיגרנה של העיניים עונה על ההגדרה הזו. כמובן שאם אתם נוהגים, עליכם להניח את הרכב בצד הכביש ולחכות לסיום ההתקף. שימו לב שיש לידכם מים וטלפון למקרה הצורך.

ניתן לקחת תרופות שמיודעות לשיכוך כאבים, אולם חשוב לעשות זאת בדיוק על פי הוראות היצרן או הנחיות הגורם המנפיק. הסיבה היא שנטילה של משככי כאבים בכמות גדולה מדי ללא סיוע רפואי של גורם מקצועי עלולה להיות מסוכנת. כמובן שבמצבים של תסמינים חריגים ועוצמתיים במיוחד במיוחד, יש לפנות לגורם מקצועי.

טיפול מניעתי

טיפול מניעתי הוא טיפול שהאדם הפרטי לא עושה בעצמו. מדובר על טיפול הנעשה ביחד עם גורם מטפל שתפקידו הוא למצוא את הדרכים למנוע את ההתקף הבא. כאן נכנסות לרשימה מגוון תרופות מניעתיות השונות זו משו בניואנסים דקים. המטרה היא, להרפות את השרירים ולמנוע למעשה מכלי הדם להתרחב.

מכיוון שהמחקר עוד עסוק בשאלה: איך ניתן למנוע הופעה חוזרת של מיגרנה של העין, במהלך השנים התפתחה שיטה רפואית המשלבת הזרקה של בוטוקס רפואי על מנת למנוע הופעה של מיגרנה של העין.

השימוש בבוטוקס רפואי למניעת מיגרנה של העין

ב-2010, ה- FDA האמריקאי אישר את השימוש בבוטוקס רפואי ככלי יעיל ואפקטיבי למניעה של מיגרנה של העין. אפשר להבין את היעילות האפשרית של הטיפול: מכיוון שמיגרנה של העין נוצרת כתוצאה של התרחבות כלי דם ושרירים מאחורי גלגל העין, אנו למעשה תמיד נחפש את החומר שירפה את השריר וישחרר את הלחץ בנקודה זו. אחת הדרכים לכך היא כאמור שימוש בבוטוקס רפואי.

בוטוקס מאז ומעולם היה חומר שתפקידו להרפות שרירים בנקודה מסוימת. שימוש בו בתעשיית האסתטיקה למעשה מאפשר החלקה של קמטים שנוצרו כתוצאה מפעולה חוזרת ונשנית של שריר זה או אחר בפנים. בהקשר הנוכחי, הזרקה של בוטוקס רפואי בצורה מבוקרת אכן יכולה לסייע גם במקרה של מיגרנה של העין.

 

בוטוקס רפואי
בוטוקס רפואי

הבוטוקס מספק מענה קליני למגוון בעיות בריאותיות ביניהן: כאבי ראש, פזילה, כאבי צוואר, כאבי שיניים ואפילו הזעת יתר. כך שסגולותיו של הבוטוקס הן הרבה מעבר לקוסמטיות בלבד. צרו איתנו קשר לפרטים נוספים

מידע נוסף שיעניין אותך
צרו קשר

יגאל אלון 96, ת"א

072-3360885