האם יש דבר כזה "בוטוקס רפואי"?

פוסט 1

בוטולינום טוקסין A, או בשמו העממי: בוטוקס, מוכר כבר זמן לא קצר בתור כלי יעיל ואפקטיבי במרפאות העוסקות בתחום הקוסמטיקה. החלום להיות 'צעירים לנצח' מביא לא מעט נשים וגברים, אם נודה על האמת, לעבור סדרת זריקות שיחליקו את הקמטים בפניהם אשר יהפכו אותם ליפים יותר בעיני עצמם. אלא שלאורך השנים, המחקר גילה כי על ידי הזרקה מבוקרת של החומר ניתן להיעזר בו בעת טיפול במחלות כדוגמת מיגרנה או הזעת יתר בידיים ובבתי השחי. חשוב לציין כי אין כזה דבר 'בוטוקס רפואי'. שכן, הוא לא שונה מאותו רעלן המוחדר לנשים וגברים בעת טיפול קוסמטי. אלא, שההבדל נעוץ בכמות החומר המוזרק, האופן בו החומר מוזרק והסיבה בגינה משתמשים בחומר.

על מנת להבין את הנושא טוב יותר כדי להבין האם גם את או אתה יכולים אולי להיעזר בשימושים השונים שיש ל- בוטולינום טוקסין A, הכנו עבורכם את המאמר הבא.

 כמה מילים על בוטוקס "רפואי" בוטולינום טוקסין A

מכיוון שמדובר במקבץ מילים ארוך, אנו נקצר את המושג ונכנה אותו, כמו כולם: בוטוקס. הבוטוקס הוא למעשה מעין רעלן שכאשר הוא מופרש לגוף האדם בעזרת מזרק, הוא מייצר חלבון שפוגע במערכת העצבית ומכאן גם בשרירים.

מערכת השרירים והעצבים שלנו נוצרו באופן כזה שיאפשר להם להעביר מידע בין חלקים שונים בגוף בדרך למוח מה שמאפשר את הפעילות התקינה של הגוף שלנו. הפרשה של הרעלן הזה למעשה מרפה את השרירים בנקודה בה הוא מופרש.

בכמות גבוהה הרעלן יכול להביא למחלות שרירים קשות אבל, בכמות נמוכה ניתן להיעזר בו על מנת לפתור בעיות רפואיות שונות שנגרמות כתוצאה מפעולה לא תקינה של השרירים בגוף.

הסיבה בגללה נעזרים בחומר בתעשיית הקוסמטיקה היא שקמטים נוצרים בפנים כתוצאה משימוש חוזר בשרירי הפנים, המשאיר, לאורך השנים חריצים וקמטים שגורמים לפנים להיראות 'זקנות'. גם כאן הרעיון מודגם יפה בכך שהזרקה מבוקרת של החומר מרפה את השריר ומאפשרת לנו באופן מלאכותי 'להחליק' את הקמט.

אילו שימושים יש לבוטולינום טוקסין בעולם הרפואה (מה שרבים מתייחסים אליו כאל בוטוקס רפואי?)

צריך קודם כל לומר כי החומר מופיע בטבע בסוגים שונים המוגדרים לפי מספרים לועזיות. החומר אותו מזריקים לבני אדם הוא חומר שבגדול לא מסוכן לבני האדם. אבל, גם כאן אנו עוסקים בשאלת המינון. אנו מדברים על הזרקה של החומר בכמות קטנה יחסית ומבוקרת.

האופנים בהם ניתן להיעזר בחומר בעולם הרפואה המודרני הם:

עבור מחלות שרירים כמו: פרקינסון, ניוון שרירים וכיוצא באלו

כאן אנו מדברים על טיפול שלא עוזר למנוע את המחלה, אלא הוא עוזר לשחרר את המתח בשרירים שעלול להסב כאב למטופלים רבים. פעמים רבות הטיפול בבוטוקס רפואי יהיה בנוסף לטיפול תרופתי ולתהליך שיקום פיזיותרפי. גם קנאביס רפואי ידוע כצמח שאמור לסייע למחלות אלו, למשל באמצעות מכשירי אידוי קנאביס.

מחלות נוירולוגית כמו: שבץ מוחי, טרשת נפוצה וכדו'

גם כאן, מדובר בדרך כלל לא על תרופה מונעת שמבטלת את המחלה. אלא על תרופה נוספת שיכולה לסייע לשיפור מסוים במצבו הרפואי של המטופל ולהביא לעליה באיכות חייו. גם כאן יהיה שילוב של טיפול תרופתי ופיזיותרפיה.

טיפול במיגרנה – "בוטוקס רפואי"

מיגרנה זו מחלה שנוצרת כתוצאה מהתרחבות כלי דם במוח. מדובר על מחלה שכיחה למדי שמופיעה בצורות שונות אצל מטופלים שונים. יש את אלו הסובלים מהמחלה בצורה חריפה יותר מאחרים ולכן, נעזרים בבוטולינום טוקסין על מנת למנוע את התפרצותה לעיתים קרובות. במקרה הזה , המטרה של השימוש בבוטולינום טוקסין הוא לעכב את התרחבות כלי הדם מה שכמובן ימנע כאב. הזרקה של בוטוקס למיגרנה במקרה הזה צריכה כמובן להיעשות בשילוב טיפול של איש מקצוע שכן מיגרנה היא מחלה שנראית קצת אחרת אצל כל אחד ויש כאלו שיכולים ליהנות מהטיפול ולהגיע לתוצאות מעולות ושיפור משמעותי בשגרת החיים שלהם ויש כאלו שיכולים ליהנות מהטיפול במידה מסוימת אבל אולי יצטרכו להיעזר בתרופות נוספות על מנת להגיע לשיפור משמעותי.

טיפול בהזעת יתר

הזעת יתר בבתי השחי וכפות הידיים גם היא תופעה שכיחה למדי. המחלה נוצרת בעקבות הפרשת יתר של בלוטות הזיעה. הגוף שלנו שומר על חום גוף של 37 מעלות כל הזמן. במידה וחום הגוף עולה המטופל עלול למצוא את עצמו בסכנה של ממש. מכיוון שכך, הגוף עושה פעולות שונות כדי להביא לצינונו בניהם, הפרשת זיעה. פעולת יתר של בלוטות הזיעה עלולה להיגרם כתוצאה מבעיה של המוח, המפקד על הפרשת יתר של זיעה או בעיה בבלוטות ההזעה עצמן. מכיוון שהמערכת עובדת, בדומה למערכות רבות בגוף, על המערכת העצבית, ניתן, באמצעות בוטוקס רפואי לפגוע בפעולת בלוטות ההזעה כך שהמטופל לא יסבול יותר מהזעת יתר. אנו מדברים על הזרקה שיש לעשות פעם בחצי שנה בערך על מנת שתהיה אפקטיבית.

טיפול בעולם הקוסמטיקה

כולנו מכירים את השימוש הנעשה בבוטוקס לצרכים קוסמטיים. נשים רבות וגם גברים עושים שימוש בבוטוקס למילוי קמטים וקבלת מראה חלק וצעיר יותר של עור הפנים.

כיצד נערך טיפול בוטוקס רפואי?

מכיוון שהטיפול בבוטולינום טוקסין עלול להיות ממש מסוכן במקרים מסוימים, יש לערוך אותו תחת פיקוח של אנשי מקצוע בלבד. על פי הנחיות משרד הבריאות, רק מי שהוכשר לטיפול בבוטולינום טוקסין, משמע, רופא, יכול לעשות זאת.

שכן, כאשר אנו מדברים על הזרקה של בוטולינום טוקסין עבור מטרות רפואיות, בדרך כלל כמות החומר המופרשת תהיה פי שלוש מזו המיועדת לתעשיית הקוסמטיקה. תופעות הלוואי של הטיפול יכולות להיות חולשת שרירים המחייבת השגחה רפואית מבוקרת.

כמובן שאת ההזרקות יש לעשות בסביבה סטרילית והיגיינית על מנת להימנע מזיהומים העלולים להיגרם כתוצאה מהמזרק עצמו, בין אם מדובר בטיפול עבור כאבי ראש חזקים, הזעת יתר או כל דבר אחר.

לכן, ההמלצה היא תמיד לערוך את הטיפול לאחר הבנה והתעמקות בנושא, תוך התייעצות עם איש מקצוע שיעזור לכם לעבור את התהליך כדי שבסופו, תרגישו טוב יותר.

 

מידע נוסף שיעניין אותך

צרו קשר

רחוב כתובת 5, עיר

רחוב כתובת 5, עיר

רחוב כתובת 5, עיר