אילו תרופות לטיפול במיגרנה מצויות בידינו היום?

תוכן עניינים

מיגרנה היא לא תופעה חדשה. מדובר על מחלה המלווה את האנושות כבר שנים רבות. אולי זה משום היותה נפוצה במיוחד, בעיקר בקרב נשים בגילאי 18-65, אולי משום שכאב ראש זו תופעה שאינה זרה לטבע האנושי. מכיוון שכך, ניתן היה לחשוב כי המחקר יעשה צעדים מתקדמים על מנת למצוא טיפול אפקטיבי ואחיד למניעה של המחלה-  תרופות למיגרנה. אלא, שבפועל אין זה כך. כאשר אנו מדברים על מיגרנה, המדע יודע לספק אמצעים שייקלו על הכאבים באופנים מסוימים, אבל בדרך כלל הטיפול לא יהיה אפקטיבי באותה מידה אצל כל אדם הסובל ממיגרנה.

על מנת לעשות סדר בנושא ולספר איך בכל זאת המדע התפתח באופן הטיפול במיגרנה בעזרת כלים שונים, החלטנו לכתוב את המאמר הזה, שירכז את כל המידע הרלוונטי בנושא.

לפני תרופות לטיפול במיגרנה, כמה מילים על מיגרנה

מיגרנה זו כאמור תופעה שכיחה בה כלי דם שונים במוח מתרחבים באופן כזה שמשפיע על מערכת השרירים במוח מה שמביא כמובן לכאב עז. המיגרנה מופיעה פעמים רבות בכמה שלבים למרות שלא תמיד כולם יופיעו אצל כל אחד:

  1. שלב מוקדם: לעיתים השלב ילווה בשינויים של מצב הרוח, אולי המטופל ירגיש רעב יותר או דווקא להיפך, לא ירצה לאכול שום דבר, יכול להיות שתהיה עייפות וחולשה כלליים. מדובר על סימפטומים שיכולים להופיע עד כמה ימים לפני התפרצותה של המיגרנה.
  2. ה- 'אאורה': האאורה זה שלב המוכר בספרות הרפואה המוקדמת. אנחנו מדברים על הופעה של בעיות שונות בראיה. יכול להיות שהמטופל יראה הבזקים של אור מול עיניו או כתמים שחורים. מדובר על שלב שמופיע בדרך כלל בין שעה לחמש עשרה דקות לפני תחילת ההתקף.
  3. ההתקף עצמו: זו המיגרנה. הופעה של כאבי ראש עזים המלווים לא פעם בתחושת בחילה. רגישות מוגברת לרעש ואור וכיוצא באלו. התקף מהסוג הזה יכול להימשך בין ארבע שעות ולהגיע, במקרים מסוימים לכמה ימים.

מיגרנה זו אמנם מחלה אחת אבל חשוב לזכור כי אצל כל אחד היא מופיעה בצורה קצת אחרת. יש את אלו שחווים רק את השלב המקדים בלי שלב ה- 'אאורה', יש אלו שסובלים מ- 'אאורה' אבל לא מהתקף חריף וכן הלאה. חשוב לשים על כך דגש שכן פעמים רבות כאשר נביט בצד הטיפולי יהיו השלכות על חומרת המחלה והסימפטומים שלה על האופן בו יתבצע הטיפול.

מה עושים בעת התקף?

מדובר למעשה על ה- 'עזרה הראשונה' של המטופל בעת הימצאותו בהתקף. למעשה, זה שלב בו, אם לא ניתנה תרופה נוספת מהרופא, האדם הסובל מכאב יכול לקחת גם משככי כאבים ללא מרשם רופא. אבל, חשוב להדגיש כי לקיחה מוגברת של משככי כאבים ללא מרשם רופא מחיבת אחריות ומתן תשומת לב להוראות שכן, עודף שימוש עלול להיות לעיתים מסוכן.

נקודה נוספת עליה יש לתת את הדעת היא שבמידה ומתחיל התקף, כדאי לקחת משככי כאבים ממש מהרגע הראשון. שכן, יכול להיות שעד שהתרופה תשפיע כבר יהיה מאוחר מדי, מכיוון שלכל תרופה לוקח זמן לעבור במערכת העיכול ולהשפיע על הגוף ממש. במידה ואתם צריכים סיוע מיידי, במידה ואתם נכנסים לישיבה חשובה וכיוצא באלו, יכול להיות שתעדיפו להיעזר בתרופות נוזליות או ג'ל שנספגות מהר יותר לתוך הגוף.

טיפול מניעתי לפני תרופות לטיפול במיגרנה

טיפול מניעתי מופיע בצורות שונות כאשר אנחנו מדברים למעשה על שלוש דרכים מרכזיות:

טיפול באמצעות רפואה משלימה

היום אנחנו כבר יודעים שלרפואה המשלימה יש את הכלים לסייע בהפחתה של הופעה חוזרת ונשנית של תסמיני מיגרנה. הרבה פעמים מהלך הטיפול יתייחס לפרמטרים נוספים בחייו של המטופל מהם יסיק מה הגורם להופעתם של כאבי הראש. שכן, כאשר אנו מדברים על רפואה משלימה אנו מדברים על כך שהופעת המיגרנה עלולה להשתנות מאדם לאדם בגלל נתונים אותם הרפואה המערבית לא יודעת לבחון. כגון: הרגלי האכילה שלו, יחסיו עם סביבתו וכן הלאה.

במידה והולכים לרפואה משלימה חשוב כמובן לוודא כי מדובר במטפל מוסמך ומקצועי המטפל, במידה ומדובר על שימוש במחטים כמו במקרה של דיקור סיני וכיוצא באלו, בסביבה סטרילית והיגיינית.

טיפול באמצעות תרופות

טיפול במיגרנה שהוא תרופתי מונע, הוא למעשה החדרה של חומרים שתפקידם להרפות את מערכת השרירים מה שיביא לפחות הופעות של התרחבות כלי דם באופן פתאומי במוח ומכאן גם להיעלמותה של המיגרנה. טיפול תרופתי הוא טיפול שרק רופא מוסמך רשאי לעשות. שכן, לא פעם התרופות למניעת מיגרנה לא מומלצות לנשים הרות או מניקות.

חשוב לזכור כי מדובר בסוג של תרופות לטיפול במיגרנה שלרוב יינתנו לאלו הסובלים מהתקפים קשים לעיתים קרובות. שכן, התרופות לא פועלות באותו אופן על כל מטופל והשימוש בהם צריך להיות עקבי ומלווה בהשגחה של רופא צמוד.

טיפול בעזרת הזרקות, בוטוקס רפואי

מחקרים הוכיחו כי השימוש בבוטוקס למיגרנה יכול לסייע בהפחתה של מיגרנה שכן מדובר על חומר המסייע להרפות את השרירים. נשים שחוו הזרקות דיווחו על היעלמותן של המיגרנות מה שהביא את ה- FDA  להכריז ב- 2011 כי ניתן להיעזר בבוטוקס רפואי לטיפול מניעתי במיגרנה.

מדובר על הזרקות שיש לבצע אצל מטפל מוסמך כמובן, בסביבה היגיינית ובטוחה. מדובר אמנם בטיפול לא מסוכן, אבל חשוב לזכור כי החדרה של בוטוקס רפואי לעומת זה המשמש לקוסמטיקה, מוזרק בכמות שהיא פי שלוש מזה המוזרק לטובת טיפול אסתטי.

מעקב אחר הופעתן של מיגרנות וניהול שיגרת חיים מסודרת בהתאם

היום אנו יודעים לומר כי יש דברים שיכולים לעורר התקפי מיגרנה. כמו אכילה של מאכלים מסוימים כמו שוקולד או קפה וישנן פעולות יומיומיות כמו פעילות גופנית שיכולות גם הן לסייע להפחתה של התקפי מיגרנה.

כך או כך, לפני שמקבלים החלטה לגבי טיפול בוטוקס למיגרנה או טיפול מסוג אחר, ההמלצה היא לנהל 'יומן מיגרנה' ומעקב בשיתוף הרופא המטפל על מנת לעלות על הדפוסים שמביאים להתקף וכך אולי ניתן יהיה למנוע אותם.

בוטוקס רפואי
בוטוקס רפואי

הבוטוקס מספק מענה קליני למגוון בעיות בריאותיות ביניהן: כאבי ראש, פזילה, כאבי צוואר, כאבי שיניים ואפילו הזעת יתר. כך שסגולותיו של הבוטוקס הן הרבה מעבר לקוסמטיות בלבד. צרו איתנו קשר לפרטים נוספים

מידע נוסף שיעניין אותך
צרו קשר

יגאל אלון 96, ת"א

072-3360885