לחץ מעל העיניים – הפתרון המהפכני

תוכן עניינים

לחץ מעל העיניים – ממה הוא נגרם ומה הטיפול?

לחץ מעל העיניים או מה שנקרא גם מיגרנה של העיניים, הם כאבים חזקים המאופיינים באזור בסיס הגולגולת, המצח או הרכות. יש כל מיני סוגים של כאבי ראש ומיגרנות הבאים לידי ביטוי בלחץ מעל העיניים כאשר ברוב רובם של המקרים מדובר בכאבים הנוצרים כתוצאה מעומס גדול על חוליות הצוואר.

 

למעשה, לקויות בחוליות הצוואר ונוקשות בשרירי הצוואר, יוצרים סוג של גירוי על עצבי הצוואר וגורמים להיווצרות של לחץ במצח המוביל להתפתחות כאבי ראש חזקים. גם לקויות במפרק הלסת, לקויות יציבה, הרגלי יציבה וישיבה, תאונות דרכים וטראומות אחרות יכולים גם כן להוביל לתופעה המורכבת הזו המכונה כאבי ראש.

 

סיבות נוספות להיווצרות של לחץ מעל העיניים

 1. לקויות בראייה
 2. חריקת שיניים
 3. חשיפה למזהמים סביבתיים
 4. אלכוהול
 5. מחסור בנוזלים
 6. אכילה לקויה
 7. חוסר או עודף שינה

 

איפה מופיעים הכאבים כשיש לחץ מעל העיניים ובמה זה בא לידי ביטוי?

הכאבים מופיעים באזור המצח או הרכות. בנוסף, קיימת לעתים תחושה של נוקשות בשרירי הצוואר או הלסת, רגישות בקרקפת וחוסר תיאבון. אנשים רבים החווים לחץ מעל העיניים חשים רגישות גבוהה לריחות, רעש ואור. הכאבים עלולים להופיע למספר שעות ועד מספר ימים, ומביאים את הסובל מהם לחפש אחר טיפול טבעי לכאבי ראש.

 

מדוע יש לחץ במצח כאשר מתפתחת מיגרנה?

כשמסבירים את התופעה של לחץ מעל העיניים, חשוב להבדיל בין שני סוגים של מיגרנות:

 1. מיגרנה ללא אאורה – אאורה זה בעצם סוג של אירוע מקדים למיגרנה אשר מאופיין הרבה פעמים בלחץ שכזה. האאורה מופיעה לפני שמופיעה המיגרנה והיא נמשכת משהו כמו עשרים עד ארבעים דקות. אנשים רבים אשר חווים מיגרנה ללא אאורה, לא מרגישים שום שינוי בשדה הראייה לעומת אנשים שחווים מיגרנה עם אאורה.
 2. מיגרנה עם אאורה – לרוב מאופיינת בשינויים בשדה הראייה ובלחץ מעל העיניים. אנשים החווים מיגרנה עם אאורה מעידים על כך שהם רואים אורות מהבהבים, נקודות, זיגזגים, טשטוש בראייה ואפילו עיוורון זמני. בנוסף, חלק מהאנשים חווים גם הפרעה בתחושות בחלק מהגוף ומתקשים לדבר כמו שצריך.

 

כאב עיני ולא עיני

כאמור, כאבים בעיניים או לחץ מעל העיניים נחשבים לבין התלונות הכי נפוצות אצל מטופלים הסובלים מכאבי ראש ומיגרנות. יש הטוענים כי אותם כאבי ראש המאופיינים בלחץ מעל העיניים גורמים לפגיעה של ממש באיכות החיים שלהם. השאלה היא למה זה קורה? אז יש לכל שתי סיבות עיקריות.

 

 1. כאבים ממקור עיני – למשל, אנשים רבים לא מרכיבים משקפי ראייה אבל הם כן צריכים להרכיב וגם להיפך. יש לא מעט אנשים שמרכיבים משקפי ראייה אבל ההבחנה שעשו להם איננה נכונה ולכן הם סתם מרכיבים משקפיים. הדבר הזה בעצם גורם ללחץ מעל העיניים. גם יובש בעיניים, כאבים כתוצאה ממחלה, דלקות ופציעות חיצוניות יכולות להוביל לזה.
 2. כאבים ממקור שאינו עיני – יש כל מיני סיבות שבכלל לא קשורות למערכת הראייה אבל גורמות לשיבושים בה וגם ללחץ מעל העיניים. כאבי שיניים, סינוסיטיס הם שתי דוגמאות נפוצות לכך.

 

איך הלחץ קשור למיגרנה?

לעתים, כאשר אנשים חווים מיגרנה הם יכולים לאבד לזמן מה את הראייה שלהם. זה משהו שכמעט אף פעם לא קורה אבל זה יכול לקרות. כאמור התסמינים המתלווים ללחץ מעל העיניים הם גם אורות מהבהבים, נקודות ואובדן ראייה. ברוב המקרים, המיגרנה שמשפיעה על מערכת הראייה היא מיגרנה עם אאורה.

 

מה עושים אם מרגישים לחץ מעל העיניים?

במידה ואתם חווים לחץ מעל העיניים לעתים קרובות, בהחלט כדאי להיבדק. לכו לרופא המשפחה שיפנה אתכם למומחים המתאימים ולבדיקות. לפעמים תצטרכו לעבור בדיקות רק אצל נוירולוג המומחה בכאבי ראש ומיגרנות, אך לפעמים יש צורך גם בבדיקת ראייה שגרתית ובדיקות נוספות הקשורות למערכת הראייה הנעשות בדרך כלל במטרה לשלול גידול במוח אשר גורם הרבה פעמים ללחץ במערכת הראייה ויכול להוביל עד לכדי עיוורון.

 

כמובן, שרוב האנשים שעוברים את הבדיקה הזו מקבלים תשובה שלילית, אבל רק כדי להיות בטוחים, כדאי לעבור אותה. בנוסף, חשוב לבדוק שבמידה ואתם מרכיבים משקפי ראייה, המספר שלכם אכן תואם את הצורך ובמידה ולא, יכול להיות שאתם צריכים משקפיים שיקלו עליכם בצורה משמעותית ויפחיתו את הלחץ מעל העיניים שאתם חווים.

 

 לחץ מעל העיניים, כאבי ראש ומיגרנות – מה הטיפול המתאים

היום יש כל כך הרבה סוגים של טיפולים המסייעים למנוע ולהפחית את עוצמת הכאב עד לכדי העלמה שלו. הנה כמה מהטיפולים המקובלים היום.

 • כירופרקט – מסייע לשחרר את הלחץ שנוצר בחוליות הצוואריות ובכתפיים וכך להקל על כאבי הראש והמיגרנות.
 • טיפול תרופתי – טיפול מונע ובזמן כאב בעזרת תרופות ומשככי כאבים.
 • דיקור- שיטת מהרפואה הסינית שכבשה את ישראל ומסייעת לאזן את הגוף מבפנים ולשחרר את הלחץ שמופיע מעל העיניים. הרבה פעמים, כאבי ראש מופיעים כתוצאה משינויים הורמונליים ואז זה הרבה פעמים מקל.
 • הומואפותיה, נטורופתיה, פרחי באף ומה שביניהם- שיטות מעולם הרפואה המשלימה. לכל אחת יש את היתרונות שלה ואת הרציונל עליו היא מבוססת.
 • טיפול בלחץ מעל העיניים בעזרת בוטוקס – שיטה מעולה אשר מוכיחה עצמה פעם אחר פעם. בעזרת זריקות של חומר המכונה בוטולניום טוקסין ניתן לשתק את פעילותם של השרירים העובדים על מערכת העצבים וזה מסייע בהפגת הכאב וצמצום הופעת המיגרנות. בוטוקס למיגרנה הוא טיפול יעיל עם השפעה יחסית מהירה.

איך אדע מה הטיפול המתאים עבורי?

כמובן שלכל שיטה יש את היתרונות והחסרונות שלה אבל יש שתי דרכים לדעת מה יכול להתאים.

 1. לפי עוצמת הכאב- יש שיטות שלא מתאימות לכאבים מאוד חזקים.
 2. לפי הסיבה לכאב – כאמור, יש כל מיני סיבות שמובילות לסוגים של כאבים מעל העיניים, כאבי ראש ומיגרנות. אם הרופא שלכם יאתר את הסיבה, יכול מאוד להיות שתבינו מה הטיפול הנכון.

 

בוטוקס רפואי
בוטוקס רפואי

הבוטוקס מספק מענה קליני למגוון בעיות בריאותיות ביניהן: כאבי ראש, פזילה, כאבי צוואר, כאבי שיניים ואפילו הזעת יתר. כך שסגולותיו של הבוטוקס הן הרבה מעבר לקוסמטיות בלבד. צרו איתנו קשר לפרטים נוספים

מידע נוסף שיעניין אותך
צרו קשר

יגאל אלון 96, ת"א

072-3360885