על מיגרנה הסימפטומים וטיפול חדשני

תוכן עניינים

חווים מיגרנה סימפטומים קשים? לנו הפתרונים

אחת מהתלונות השכיחות בקרב מטופלים בכל העולם היא מגירנה. סימפטומים של מיגרנה יכולים להופיע בבת אחת או בהדרגה. מיגרנה יכולה להופיע בצד אחד של הראש או בשני הצדדים, באזור שמעל העיניים או בחלק העליון של הראש, אצל כל אדם זה שונה לגמרי.

 

איך יודעים האם מדובר באמת במיגרנה או בעוד כאב ראש שיכול לחלוף תוך זמן קצר או עם משכך כאבים? הרי כולנו סובלים מכאבי ראש מזדמנים החולפים תוך זמן קצר יחסית. השאלה היא מה עלינו לעשות כאשר כאב הראש משבש לגמרי את שגרת החיים שלנו ואיזה טיפול במיגרנה עלינו לחפש.

 

מה אנחנו אמורים לעשות כאשר כאב הראש עוצמתי וחזק, כאשר שום כדור לא עוזר, כאשר אנחנו לא יכולים להתרכז בעבודה ואפילו מוצאים את עצמנו נשארים בבית ומסתגרים בחדר חשוך וקריר? ובכן, כאב ראש מסוג זה מכונה מיגרנה. סימפטומים של מיגרנה שונים מסימפטומים של כאב ראש רגיל.

מיגרנה סימפטומים ומאפיינים לעומת כאבי ראש

מיגרנה היא בעצם כאב ראש אשר מאופיינת בכאב חד מאוד, כאב אשר מונע מאיתנו לתפקד כמו שאנחנו רגילים. הכאב על פי רוב הוא חד צדדי, בעל איכות הולמת, פועמת ומתגברת ככל שהזמן עובר (בחלקה הראשון). מיגרנה גם מתגברת במקרים בהם אנחנו לא נחים וממשיכים להתאמץ. לכן, אם אתם חשים את אחד או יותר מהתסמינים הבאים של מיגרנה, מומלץ להפסיק פעילות, בעיקר פעילות גופנית ופשוט לנוח. כמובן שיש מקרים בהם משכך כאבים בעל מאפיינים עוצמתיים יכול להקל על המצב. לא סתם אנשים רבים מכנים מיגרנה כמו ”פטישים בראש“. במיגרנה קיימים סימפטומים רבים כמו למשל:

 1. בחילות – אנשים רבים חשים בחילה בזמן ההתקף אשר מונעת מהם לאכול כפי שהם רגילים.
 2. הקאות – במקרים קיצוניים מיגרנה יכולה גם להוביל עד לכדי הקאות.
 3. רגישות גבוהה לאור – אנשים רבים שחווים התקף מיגרנה מרגישים שהם חייבים להיכנס לחדר חשוך, ללא אור שנכנס מבחוץ וגם ללא אור סינטטי ופשוט לשכב עד שהמיגרנה חולפת או לפחות עד שההתקף נחלש.
 4. רגישות לריח ולרעש
 5. הפרעות בראייה – הרבה פעמים אנשים חשים טשטוש בראייה בזמן התקף ויש כאלה שיעידו אפילו על כך שהם לא רואים בכלל לכמה שניות או כמה דקות.
 6. תחושת נימול

 

חשוב לזכור שלא כולם חווים את התסמינים הללו כשמדובר על כאבי ראש כרוניים כמו מיגרנות. גם אם כן, לא חובה שכל התסמינים הללו יופיעו ומספיק שמרגישים כאב ראש חד, הולם ועוצמתי, יכול מאוד להיות שמדובר במיגרנה. יש אנשים אשר סובלים ממיגרנות באופן תדיר ושכיח לעומת אחרים שיחוו זאת אחת לתקופה ואצל כל אחד התסמינים הללו מופיעים בסדר שונה.

 

מיגרנה – תסמינים מאוחרים

בשונה מהתסמינים שתיארנו לעיל המופיעים לפני או בזמן התקף, יש כמה תסמינים שמופיעים רק לאחר ההתקף. למשל, קושי להתעורר בבוקר או להירדם במהלך הלילה. אצל אנשים הסובלים ממיגרנות לעתים קרובות מופיעים כל מיני תסמיני שינה. שינויים קיצוניים במצב הרוח כמו תחושת דיכאון או חוסר אנרגיה יכולה ללוות אנשים הסובלים ממיגרנה בתקופה של אחרי ההתקף.

 

השלבים להופעת המיגרנה

השלב הראשון של המיגרנה נקרא גם פרודרום. שלב זה בעצם מקדים את ההתקף ומהווה תסמין בפני עצמו. אצל אנשים אשר חוו מיגרנה כמה פעמים, תסמין זה יכול לסייע להם בכך שהם ייקחו משכך כאב ברגע שהם מזהים את טרום המיגרנה וכך ימנעו התחזקות של המיגרנה. תסמינים המלווים שלב זה מאופיינים בתיאבון יתר, קושי להתרכז במשהו אחד, תאווה למזונות מתוקים כמו שוקולד למשל. לאחר שלב זה מופיעה כמובן המיגרנה. תסמינים של פוסט דרום מה שבעצם מאפיין את תהליך ההתאוששות מהמיגרנה הם חולשה, עייפות וגם כאן קושי להתרכז.

 

גורמים למיגרנה

לאחר שהבנו את כל התסמינים המאפיינים התקף מיגרנה ואכן הבנו שאנחנו סובלים ממגירנה, חשוב לעסוק קצת גם במה בעצם יכול לגרום להופעה של מיגרנה.

 

הדבר הראשון והחשוב ביותר שמומחה לכאבי ראש ומיגרנות הנקרא גם נוירולוג בודק הוא מחלה גנטית. מיגרנה היא קודם כל מחלה גנטית. קיימים לפחות שלושה גנים מאותרים במיגרנה משפחתית. מחקרים מראים כי כאשר יש הורה הסובל ממיגרנות, קיים סיכוי של למעלה מ-40% שגם לילדים של אותו הורה יהיו מיגרנות בשלב כזה או אחר בחייו. כאשר שני ההורים סובלים ממיגרנה הסיכוי עולה ל-80%. למיגרנה יש גורמי טריגר נוספים שמעודדים אדם בזמן נתון יפתח התקף כאשר יש לו נטיה גנטית.

 

 • הגורם ההורמונלי – סיכוי מוגבר להופעה של מיגרנה קשורה לתהליכים הורמונליים כמו למשל מחזור, גיל המעבר, הריון, תקופה של אחרי לידה ועוד.
 • שינה – חסך בשינה ועודף שינה יכולים גם כן לגרום להופעה של מיגרנה.
 • מועקה – אנשים מתוחים, אנשים לחוצים מאוד, אנשים הנמצאים בכל מיני תקופות קשות ולא מאוזנות בחייהם סובלים ממיגרנות.
 • אכילה – מזונות מסוימים ידועים גם כן כמעודדים היווצרות של מיגרנה. שוקולד, יין, בננות, מוצרי חלב, משקאות ומזונות המכילים קפאין ועוד.
 • שינויים במזג האויר
 • טיסות

 

למעשה, 17% מהנשים ו-7% מהגברים בארצות מפותחות סובלים ממיגרנה. היא יכולה להופיע כבר בגילאים מאוד צעירים כמו גיל 5 ועד העשור השמיני לחיים. שיא ההיראות שלה היא בעשור השלישי בחיים אצל נשים.

 

טיפול יעיל למיגרנה

אחרי שהבנו מהי מיגרנה סימפטומים של מיגרנה, הגורמים לה, חשוב גם להכיר את דרכי הטיפול. אז בראש ובראשונה עלינו להגיע לנוירולוג במטרה לאבחן שאכן מדובר במיגרנה. עלינו לספר לו בצורה מעמיקה על אורח החיים שלנו, כמות שעות העבודה, מה אנחנו אוכלים, כמה אנחנו ישנים ומהי איכות השינה שלנו ועוד כל מיני פרטים חשובים. לאחר מכן, ניתן יהיה להתאים תכנית טיפול מתאימה. ניתן לטפל במיגרנה בכל מיני שיטות כמו משככי כאבים, דיקור, עיסוי רפואי ועוד, אך השיטה שעד כה הוכיחה את עצמה כיעילה מאוד וללא כל תופעות לוואי היא טיפול בוטוקוס לכאב ראש, כאשר תכנית הטיפול מותאמת לפי מאפיינים כמו עוצמת המיגרנה, התדירות שלה, הגיל של המטופל ועוד.

בוטוקס רפואי
בוטוקס רפואי

הבוטוקס מספק מענה קליני למגוון בעיות בריאותיות ביניהן: כאבי ראש, פזילה, כאבי צוואר, כאבי שיניים ואפילו הזעת יתר. כך שסגולותיו של הבוטוקס הן הרבה מעבר לקוסמטיות בלבד. צרו איתנו קשר לפרטים נוספים

מידע נוסף שיעניין אותך
צרו קשר

יגאל אלון 96, ת"א

072-3360885